Square D QDL22175 Circuit breaker PowerPacT Q, 175A, 2 pole, 240VAC, 25kA, lugs, thermal magnetic, 80%
In stock - 66 items available
SKU: QDL22175 UPC: 785901522836
  • Visa
Schneider QDL22175 PowerPacT Q-Frame: 175A 2-pole thermal-magnetic circuit breaker, 240VAC, 25kA interrupt rating, 80% continuous current rating, UL/CSA certified, HACR rated, with lug terminations.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Schneider Electric
  • UPC: 785901522836
  • Model Number: QDL22175
  • Type: PowerPacT Q-Frame Molded Case Circuit Breaker
  • Application: Distribution
  • Voltage Rating: 240V AC
  • Amperage Rating: 175A
  • Number of Poles: 2-Pole
  • Interrupt Rating: 25 kA at 120/208V AC and 240V AC
  • Trip Unit Technology: Thermal-Magnetic
  • Magnetic Tripping Current: 2400A
  • Magnetic Hold Current: 1200A
  • Continuous Current Rating: 80%
  • Utilization Category: Category A
  • Connection Type: Lugs (Line and Load)
  • Tightening Torque: 247.8 lbf.in (28 N.m)
  • Wire Size Range: 0.04-0.2 in² (25-150 mm²) (AWG 4-300 kcmil)
  • Dimensions: Height: 6.47 in; Width: 3 in; Depth: 3.93 in
  • Mechanical Durability: 1000 cycles loaded, 5000 cycles no load
  • Features: Push-to-trip button, Trip indicator (green)
  • HACR Rated: Yes
  • Mounting Type: Unit mount lug
  • Standards: UL, CSA, NEMA, NOM-003-SCFI-2000
  • Operating Temperature: 104-158°F (40-70°C)