Square D QO, QC816F150C, 150A, 8-Space, Ringless Meter Main, CSED
Out of stock
SKU: QC816F150C UPC: 785901001058
  • Visa
SPECIFICATIONS
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: QO (for QO loadcenters and combination service entrance devices)
  • UPC: 785901001058
  • Model Number: QC816F150C
  • Product Type: Combination Service Entrance Device (CSED), Ringless Meter Main
  • Main Breaker Rating: 150 Amps
  • Bus Rating: 200 Amps
  • Phases: 1-Phase, 3-Wire
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Short Circuit Current Rating (SCCR): 22 kAIC
  • Number of Spaces: 8
  • Number of Circuits: 16 (supports up to 8 tandem breakers)
  • Meter Socket Type: Ringless
  • Bypass: No bypass
  • Mounting Mode: Surface mount (convertible to semi-flush with optional flange kit)
  • Service Feed: Overhead (OH) or Underground (UG)
  • Enclosure Rating: NEMA 3R (Rainproof)
  • Wire Size (Line): #6 AWG – 350 kcmil Al/Cu
  • Wire Size (Service Ground): #12 AWG – 2/0 AWG Al/Cu
  • Dimensions: Height: 35.15 in; Width: 14.37 in; Depth: 5.07 in