Square D QO QO120AFI 20A 1P 120V AFCI Circuit Breaker
Out of stock
SKU: QO120AFI UPC: 785901301301
  • Visa
Square D QO120AFI: 20 Amp 1-Pole AFCI Arc-Fault Circuit Interrupter breaker, 120V, 10kA interrupt rating, plug-in mounting, pigtail neutral, UL listed.
Product Specifications
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Range: QO Series
  • UPC: 785901301301
  • Model Number: QO120AFI
  • Breaker Type: Arc-Fault Circuit Interrupter (AFCI)
  • Amperage: 20 Amps
  • Poles: 1-Pole
  • Voltage: 120 Volts AC
  • Interrupt Rating: 10kA
  • Mounting Mode: Plug-In
  • Connections Terminals: Pigtail
  • Wire Size: AWG 14 to AWG 8 (copper), AWG 12 to AWG 8 (aluminum)
  • Tightening Torque: 35.4 lbf.in (4 N.m)
  • Dimensions: Height: 4.8 in; Width: 0.7 in; Depth: 2.9 in