Square D QO, QO120PGFI, 20A, 1P, 120V, GFCI, Plug-On Neutral, Circuit Breaker
In stock - 5 items available
SKU: QO120PGFI UPC: 785901509240
  • Visa
Square D QO120PGFI: 20 Amp, 1-Pole, Ground Fault Circuit Interrupter breaker, 120V, 10kA, plug-on neutral, 6mA trip sensitivity, UL listed.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: QO (for Square D QO load centers and NQ panelboards)
  • UPC: 785901509240
  • Model Number: QO120PGFI
  • Breaker Type: Ground Fault Circuit Interrupter (GFCI), Class A — Qwik-Gard
  • Amperage: 20 Amps
  • Poles: 1-Pole
  • Voltage: 120 Volts AC
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Plug-in
  • Connections / Terminals: Plug-On Neutral
  • Wire Size: #14–8 AWG Cu, #12–8 AWG Al
  • Tightening Torque: 35.4 lb-in
  • Dimensions: Height: 4.13 in; Width: 0.75 in; Depth: 2.91 in
  • Weight: 0.529 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA Certified, HACR Rated, ANSI Certified
  • Trip Sensitivity: 6 mA ground fault protection (Class A)
This Square D QO120PGFI plug-on neutral circuit breaker provides reliable 20 Amp, 1-Pole GFCI protection for 120V circuits in Square D QO load centers. With 6mA ground fault detection, Visi-Trip indicator, and 10kA interrupt rating, it ensures enhanced safety for residential and light commercial applications.