Square D QO QO120VHDF 20A 1P 120V AFCI/GFCI Pigtail Neutral Circuit Breaker 22kA
Out of stock
SKU: QO120VHDF UPC: 785901157755
  • Visa
Square D QO120VHDF: 20 Amp 1-Pole AFCI/GFCI Arc-Fault/Ground-Fault Circuit Interrupter breaker, 120V, 22kA, pigtail neutral, 6mA trip sensitivity, UL listed, CSA certified.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: QO (for Square D QO loadcenters and equipment)
  • UPC: 785901157755
  • Model Number: QO120VHDF
  • Breaker Type: Combination Arc-Fault/Ground-Fault Circuit Interrupter (AFCI/GFCI)
  • Amperage: 20 Amps
  • Poles: 1-Pole
  • Voltage: 120 Volts AC
  • Interrupt Rating: 22 kAIC
  • Mounting Mode: Plug-in
  • Connections Terminals: Pigtail neutral
  • Wire Size: (1) #14-8 AWG Cu/Al
  • Tightening Torque: 40.7 lb-in
  • Dimensions: Height: 4.8 in; Width: 0.75 in; Depth: 2.91 in
  • Weight: 0.549 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA Certified, HACR Rated
  • Trip Sensitivity: 6 mA ground fault protection
This Square D QO QO120VHDF pigtail neutral circuit breaker provides reliable 20A, 1-pole AFCI/GFCI protection for 120V circuits in QO loadcenters. With 22kA interrupt rating, 6mA ground fault detection and combination arc-fault protection, it delivers superior safety and faster installation in residential and light commercial applications.