Square D QO QO120VHPAFGF 20A 1P 120V CAFCI/GFCI Circuit Breaker
Out of stock
SKU: QO120VHPAFGF UPC: 785901779452
  • Visa
Square D QO120VHPAFGF: 20A 1P combination arc-fault/ground-fault breaker (6mA Class A), 120V, 22kAIC rating, plug-in mount with plug-on neutral, UL listed, HACR rated, for QO panels.
Product Specifications
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D QO
  • UPC: 785901779452
  • Model Number: QO120VHPAFGF
  • Amperage Rating: 20 Amperes
  • Number of Poles: 1-Pole
  • Voltage Rating: 120 Volts
  • Circuit Breaker Type: Combination Arc-Fault/Ground Fault
  • Interrupt Capacity: 22 kAIC
  • Type: Thermal-Magnetic Circuit Breaker
  • Ground Fault Protection: Class A 6mA
  • Mounting Method: Plug-In
  • Connections Terminals: Plug-On Neutral
  • Wire Size Compatibility: #14-8 AWG Copper
  • Dimensions: Height: 2.72 in; Width: 0.75 in; Depth: 4.10 in
  • Weight: 0.351 lb
  • Certifications: UL Listed, CSA
  • Ratings: HACR Rated
  • Ambient Rating: 104°F (40°C)