Square D QO, QO132L125PG, 125A, 32-Space, 38-Circuit, 120/240V, PoN, Main Lug, Load Center
In stock - 20 items available
SKU: QO132L125PG UPC: 785901611226
  • Visa
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: QO (for Square D QO circuit breakers — plug-on neutral compatible)
  • UPC: 785901611226
  • Model Number: QO132L125PG
  • Product Type: Convertible Main Lug Load Center — Plug-On Neutral (PoN)
  • Amperage Rating: 125 Amps
  • Number of Spaces: 32
  • Number of Circuits: 38 (maximum)
  • Maximum Tandem Breakers: 6
  • Phase: Single-Phase
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Number of Wires: 3-Wire
  • Interrupt Rating: 65 kAIC
  • Bus Material: Tin-plated copper
  • Enclosure: NEMA 1 (Indoor, General Purpose)
  • Enclosure Material: Steel
  • Wire Size (Main Lugs): #6–2/0 AWG Cu/Al
  • Cover Torque: 20 lb-in
  • Ground Bar: Included (not pre-installed)
  • Compatible Breakers: Square D QO circuit breakers (non-CTL Tandems)
  • Convertible: Yes — convertible to main breaker with QOM1 main breaker (sold separately)
  • Dimensions: Height: 26.02 in; Width: 14.3 in; Depth: 3.7 in