Square D QO, QO2125BNRB, 125A, 1-Phase, 2-Space, NEMA 3R, Outdoor Enclosure
In stock - 4 items available
SKU: QO2125BNRB UPC: 785901051800
  • Visa
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: QO
  • UPC: 785901051800
  • Model Number: QO2125BNRB
  • Product Type: Circuit Breaker Enclosure
  • Current Rating: 125 Amps
  • Interrupt Rating: 22 kA
  • Number of Spaces: 2
  • Maximum Single Pole Circuits: 2
  • Maximum Tandem Breakers: 0
  • Phase: 1-Phase
  • Wiring Configuration: 3-Wire
  • Enclosure Rating: NEMA 3R (Outdoor, Rainproof)
  • Breaker Compatibility: Square D QO 2-Pole circuit breakers
  • Electrical Connection: Lugs
  • Wire Size: #14–2/0 AWG Cu, #12–2/0 AWG Al
  • Tightening Torque: 35 lb-in (#14–10 AWG Cu); 35 lb-in (#12–10 AWG Al); 40 lb-in (#8–4 AWG Cu/Al); 50 lb-in (#3–2 AWG Cu/Al); Main lugs 50 lb-in (#3–2/0 AWG Cu/Al)
  • Enclosure Material: Welded galvannealed steel
  • Busbar Material: Tin plated copper
  • Surface Finish: Baked enamel, gray
  • Ground Bar: Ordered separately
  • Dimensions: Height: 16.2 in; Width: 6.9 in; Depth: 4.0 in