Square D QO QO2200VH 200A 2P 120/240V Standard Plug-In Circuit Breaker
Out of stock
SKU: QO2200VH UPC: 785901608929
  • Brand: Square D
  • Product Range: QO (for Square D QO loadcenters and equipment)
  • UPC: 785901608929
  • Model Number: QO2200VH
  • Breaker Type: Standard
  • Amperage: 200 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 22 kAIC
  • Mounting Mode: Plug-in
  • Connections Terminals: Box lugs
  • Wire Size: AWG 1-300 kcmil Cu/Al
  • Tightening Torque: 250.5 lb-in
  • Dimensions: Height: 3.5 in; Width: 1.5 in; Depth: 2.9 in
  • Weight: 2.639 lbs
  • Certifications: UL Listed, HACR Rated, CSA Certified
This Square D QO2200VH plug-in circuit breaker delivers reliable 200A, 2-pole standard protection for 120/240V circuits in QO loadcenters. With a 22kA interrupt rating and VisiTrip indication, it ensures enhanced safety and durability for residential and commercial applications.