Square D QO QOB120CAFI 20A 1P 120V AFCI Pigtail Neutral Circuit Breaker
In stock - 81 items available
SKU: QOB120CAFI UPC: 785901530602
  • Visa
Square D QOB120CAFI: 20 Amp 1-Pole AFCI Arc-Fault Circuit Interrupter breaker, 120V, 10kA, pigtail neutral, UL listed.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: QO (for Square D QO loadcenters and equipment)
  • UPC: 785901530602
  • Model Number: QOB120CAFI
  • Breaker Type: Arc-Fault Circuit Interrupter (AFCI)
  • Amperage: 20 Amps
  • Poles: 1-Pole
  • Voltage: 120 Volts AC
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Bolt-on
  • Connections Terminals: Pigtail neutral
  • Wire Size: (1) #14-8 AWG, (2) #14-10 AWG Cu/Al
  • Tightening Torque: 35.4 lb-in
  • Dimensions: Height: 4.8 in; Width: 0.7 in; Depth: 2.9 in
  • Weight: 0.659 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA Certified, HACR Rated
This Square D QOB120CAFI pigtail neutral circuit breaker provides reliable 20A, 1-pole AFCI protection for 120V circuits in QO loadcenters. With arc-fault protection, it ensures enhanced safety for residential applications.