Square D QO, QOB120VHAFI, 20A, 1P, 120V, AFCI, Pigtail Neutral, Bolt-On, Circuit Breaker
In stock - 14 items available
SKU: QOB120VHAFI UPC: 785901233374
  • Visa
Square D QOB120VHAFI: 20 Amp, 1-Pole, AFCI Arc-Fault Circuit Interrupter, 120V, 22kA, bolt-on, pigtail neutral, UL listed.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: QO (QOB bolt-on for QO loadcenters and residential panels)
  • UPC: 785901233374
  • Model Number: QOB120VHAFI
  • Breaker Type: Arc-Fault Circuit Interrupter (AFCI)
  • Amperage: 20 Amps
  • Poles: 1-Pole
  • Voltage: 120 Volts AC
  • Interrupt Rating: 22 kAIC
  • Mounting Mode: Bolt-on
  • Connections Terminals: Pigtail Neutral
  • Wire Size: #14–8 AWG Cu, #12–8 AWG Al
  • Dimensions: Height: 4.8 in; Width: 0.7 in; Depth: 2.9 in
  • Weight: 0.571 lbs
  • Certifications: UL Listed, HACR Rated, CSA
This Square D QOB120VHAFI pigtail neutral circuit breaker delivers reliable 20 Amp, 1-Pole AFCI arc-fault protection for 120V circuits in QO loadcenters. Bolt-on mounting with 22kA interrupt rating for residential applications.