Square D QO, QOB120VHDF, 20A, 1P, 120V, Dual Function AFCI/GFCI, Pigtail Neutral, Circuit Breaker
In stock - 10 items available
SKU: QOB120VHDF UPC: 785901765622
  • Visa
Square D QOB120VHDF: 20 Amp, 1-Pole, Dual Function AFCI/GFCI Arc-Fault/Ground-Fault Circuit Interrupter breaker, Bolt-on, 120V, 22kA, pigtail neutral, 6mA trip sensitivity, UL listed.
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Product Range: QO (for QO and QOB bolt-on panelboards)
  • UPC: 785901765622
  • Model Number: QOB120VHDF
  • Breaker Type: Combination Arc-Fault/Ground-Fault Circuit Interrupter (AFCI/GFCI)
  • Amperage: 20 Amps
  • Poles: 1-Pole
  • Voltage: 120 Volts AC
  • Interrupt Rating: 22 kAIC
  • Mounting Mode: Bolt-on
  • Connections / Terminals: Pigtail Neutral
  • Wire Size: #14–8 AWG Cu/Al; #14–10 AWG Cu
  • Tightening Torque: 40.7 lb-in
  • Dimensions: Height: 4.8 in; Width: 0.7 in; Depth: 2.9 in
  • Weight: 0.260 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA, HACR Rated
  • Trip Sensitivity: 6 mA ground fault protection (Class A)
This Square D QOB120VHDF pigtail neutral circuit breaker provides reliable 20 Amp, 1-Pole dual function AFCI/GFCI protection for 120V circuits in QO bolt-on panelboards. With 6mA ground fault detection, arc-fault protection, and a 22kA interrupt rating, it ensures enhanced safety for residential applications.