Square D QO QOB2100VH 100A 2P 120/240V Circuit Breaker
In stock - 15 items available
SKU: QOB2100VH UPC: 785901054757
  • Visa
Product Specifications
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Brand: Square D
  • Range: QO Series
  • UPC: 785901054757
  • Model Number: QOB2100VH
  • Breaker Type: Standard (Thermal Magnetic)
  • Amperage: 100 Amps
  • Poles: 2-Pole
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 22kA
  • Mounting Mode: Bolt-On
  • Connections Terminals: Box lugs
  • Wire Size: AWG 4 to AWG 2/0 (copper or aluminum)
  • Tightening Torque: 49.6 lbf.in (5.6 N.m)
  • Dimensions: Height: 3.5 in; Width: 1.5 in; Depth: 2.9 in