Square D, QO, QOB31001021, 100A, 3P, 120/240V, 10kA, Thermal Magnetic Shunt Trip, Bolt-On, Circuit Breaker
Out of stock
SKU: QOB31001021 UPC: 785901031024
  • Brand: Square D
  • Product Range: QO / QOB (for Square D QO and QOB loadcenters and panelboards)
  • UPC: 785901031024
  • Model Number: QOB31001021
  • Breaker Type: Thermal Magnetic Circuit Breaker with AC Shunt Trip
  • Amperage: 100 Amps
  • Poles: 3-Pole
  • Voltage: 120/240 Volts AC
  • Interrupt Rating: 10 kAIC
  • Mounting Mode: Bolt-On
  • Connection Terminals: Box Lugs
  • Wire Size: #4–2/0 AWG Cu/Al
  • Tightening Torque: 49.6 lb-in
  • Dimensions: Height: 3.50 in; Width: 3.00 in; Depth: 2.90 in
  • Weight: 1.349 lbs
  • Certifications: UL Listed, CSA Certified, HACR Rated
  • Trip Sensitivity: Not Applicable
This Square D QOB31001021 100A 3-pole bolt-on thermal magnetic circuit breaker with AC shunt trip provides reliable overcurrent protection and remote tripping capability for 120/240V systems in QO and QOB loadcenters and panelboards, supporting commercial and industrial control applications.