Square D QOB120EPD, 20A, 120V, 1-Pole EPD Circuit Breaker, Bolt-On, for QOB Load Centers
Out of stock
SKU: QOB120EPD UPC: 785901763697
  • Manufacturer: Schneider Electric
  • Model Number: QOB120EPD
  • UPC Number: 785901763697
  • Type: Equipment Protection Device (EPD), 30 mA Ground Fault
  • Amperage Rating: 20 Amps
  • Voltage Rating: 120 Volts AC
  • Number of Poles: Single-Pole
  • Breaker Technology: Thermal Magnetic
  • Connection Type: Bolt-On
  • Short Circuit Current Rating: 10 kAIC
  • Applications: Suitable for QOB Load Centers
  • Certifications: UL Listed, CSA Certified
  • Wire Size: AWG 14–8 (Copper), AWG 12–8 (Aluminum)
  • Tightening Torque: 35.4 lbf.in (4 N.m)
  • Dimensions (H × W × D): 4.1 in × 0.7 in × 2.9 in